Zawodnik Sturm Graz, który zachwycił Europę
Rasmus Hojlund, jako nastolatek, miał trudności z odnalezieniem się w rodzimym klubie Kopenhaga. W wieku 18 lat zwrócił na siebie uwagę austriackiego klubu Sturm Graz.
Austriacy szukali szybkiego i dynamicznego napastnika i znaleźli go w Kopenhadze. Choć Hojlund zadebiutował w wieku 17 lat, strzelił tylko pięć goli w 32 meczach, wszystkie w Lidze Konferencji Europy.
„Szukaliśmy kogoś z dużą szybkością i głębokością w grze,” mówi dyrektor sportowy Andreas Schicker. „Od razu zobaczyliśmy, że Rasmus idealnie pasuje do naszego stylu gry. Sprawdziliśmy również jego charakter, co było dla nas bardzo ważne.”
Transfer z Kopenhagi i szybka kariera
Sturm Graz kupił młodziutkiego napastnika za 1,6 miliona funtów, co było największym wydatkiem klubu na nastolatka. Hojlund szybko spłacił tę inwestycję, zdobywając dwa gole w debiucie i cztery w pierwszych czterech meczach. W sumie strzelił 12 bramek w 21 meczach, zanim przeszedł do włoskiej Atalanty za prawie dziesięciokrotnie wyższą kwotę.
„Od pierwszego dnia w Graz wiedzieliśmy, że podjęliśmy właściwą decyzję,” wspomina Schicker. Hojlund spędził sezon we Włoszech, zanim dołączył do Manchesteru United za 72 miliony funtów, stając się przykładem sukcesu nowego modelu rekrutacyjnego Sturm.
Nowa ścieżka sukcesu
Sturm Graz to nie tylko Hojlund. Klub zakończył dominację Red Bulla Salzburg w austriackiej lidze, zdobywając tytuł mistrza Austrii i Puchar Austrii w ostatnim sezonie. „W żadnej innej europejskiej lidze nie ma takiej przepaści finansowej między jednym klubem a resztą,” dodaje Schicker.
Klub powrócił do fazy grupowej Ligi Mistrzów po raz pierwszy od sezonu 2000-01, świadcząc o słuszności swojej strategii.
Zrównoważony model biznesowy
Od momentu objęcia stanowiska dyrektora sportowego w 2020 roku przez Schickera, Sturm Graz konsekwentnie sprzedaje swoich kluczowych zawodników z zyskiem. Hojlund pozostaje rekordowym transferem, ale przed nim było wielu innych, takich jak Kelvin Yeboah, który przeszedł do Genoa za 5,4 miliona funtów, czy Emanuel Emegha, sprzedany do francuskiego Strasbourg za 10,9 miliona funtów.
„Kluczowe jest znalezienie równowagi między sukcesem sportowym a zyskami z transferów,” mówi Schicker. „Mamy jasno określone profile dla każdej pozycji, co pomaga nam w rekrutacji.”
Filozofia zespołu
Trener Christian Ilzer, który dołączył do klubu w 2020 roku, wprowadził dominujący, agresywny styl gry. „Chodziło o dobrą współpracę i jasną wizję,” dodaje Ilzer.
Ilzer, który musiał zakończyć karierę zawodniczą w wieku 17 lat z powodu kontuzji, ma za sobą różnorodną drogę trenerską. Liga Mistrzów to szczyt dotychczasowych osiągnięć, ale nie końcowy cel, zarówno dla niego, jak i dla Sturm Graz.
„Liga Mistrzów to marzenie, które się spełniło dla nas wszystkich w klubie, ale nie zmienia to naszego podejścia do rynku transferowego,” dodaje Schicker. „Chcemy nadal inwestować w młodych, utalentowanych zawodników i rozwijać infrastrukturę klubu.”
Dzięki temu modelowi Sturm Graz zdołał powrócić do europejskiej elity i zapewnić sobie świetlaną przyszłość.