Przełożenie meczu Women’s Super League między Chelsea a Manchester United budzi kontrowersje
Nagłe przełożenie meczu Women’s Super League (WSL) między Chelsea a Manchester United wywołało frustrację. Odwołanie nastąpiło zaledwie tydzień przed planowanym terminem, co zaskoczyło kluby, kibiców oraz organy zarządzające.
Przyczyny odwołania spotkania
Chelsea miała gościć Manchester United w transmitowanym meczu 6 października. Spotkanie zostało odwołane z powodu udziału Chelsea w Lidze Mistrzyń UEFA.
- Losowanie fazy grupowej tej europejskiej rywalizacji odbyło się niedawno.
- Chelsea ma zagrać przeciwko Realowi Madryt 8 października – 48 godzin po planowanym meczu z United.
Chelsea i Women’s Professional Leagues Limited (WPLL) próbowały przekonać UEFA do zmiany harmonogramu, ale bez sukcesu.
Problem z kalendarzem
Po raz pierwszy trzy angielskie kluby biorą udział w fazie grupowej Ligi Mistrzyń. UEFA zakłada, że kluby z tego samego kraju nie mogą grać ze sobą w tej fazie.
Gdy UEFA podała daty meczów Ligi Mistrzyń ponad rok temu:
- Kluby i WPLL mogły przewidzieć problemy z harmonogramem, jeśli więcej angielskich klubów zakwalifikuje się do fazy grupowej.
- Pierwszy dzień meczowy przypadał na wtorek, co zakłócało standardowy harmonogram WSL (mecze w niedziele).
Chelsea automatycznie zakwalifikowała się do fazy grupowej jako zwycięzca WSL. Manchester City i Arsenal zapewnili sobie miejsca po udanych kwalifikacjach.
Negatywne skutki
Kibice ponoszą największe straty. Wydali pieniądze na noclegi, podróże i bilety na mecz WSL, teraz muszą ubiegać się o zwrot kosztów, co nie zawsze jest gwarantowane.
Sky Sports, które miało transmitować mecz na żywo, również ponosi straty finansowe z powodu zmiany programu. Chelsea traci czas na promocję sprzedaży biletów na mecz Ligi Mistrzyń z Realem Madryt, co jest dużą stratą, biorąc pod uwagę, że to najbardziej atrakcyjny mecz grupy.
Jak unikać takich sytuacji w przyszłości?
Najważniejszym zmartwieniem jest dobrostan zawodników. Napięte kalendarze i harmonogramy meczów mogą powodować podobne problemy w przyszłości i zmuszać zawodników do przekraczania swoich fizycznych granic.
Kluby i organizacje takie jak FIFA i UEFA muszą przemyśleć swoje podejście do harmonogramu spotkań:
- WPLL mogłaby rozważyć rezygnację z Pucharu Ligi Kobiet, co zmniejszyłoby natężenie meczów.
- UEFA powinna zastanowić się nad zniesieniem zasady, że kluby z tego samego kraju muszą grać w różne dni.
Tylko przez kompromisy i współpracę można zapobiec powtarzaniu się takich sytuacji. W przeciwnym razie to zawodnicy i kibice będą ponosić największe straty.