Ceny biletów na koncerty Oasis: Czy dynamiczne ceny wkrótce dotrą do europejskiego futbolu?
W zeszłym tygodniu, po godzinach spędzonych w kolejce online, fani zespołu Oasis musieli stawić czoła znacznemu wzrostowi cen biletów na reunion tour. Teraz, kontrowersyjny system dynamicznych cen trafia także do elitarnych europejskich klubów piłkarskich.
Valencia wprowadza dynamiczne ceny na mecze domowe
Hiszpański klub Valencia ogłosił w tym tygodniu, że zacznie stosować system „dynamicznego cenowania” na swoje mecze domowe. „Podążając za globalnym trendem w pokazach, wydarzeniach sportowych i rozrywce, Valencia dołączy do tej praktyki, która ma wsparcie i technologię La Liga” – poinformował klub. Bilety będą dostępne w sprzedaży po cenie podstawowej, która może wzrosnąć w miarę upływu czasu. Kupowanie biletów wcześniej zapewni najlepszą cenę.
Sprzeciw kibiców
Rzecznik grupy kibiców Valencia Libertad VCF powiedział BBC Sport: „Jesteśmy radykalnie przeciwni temu. Jest to strategia czystej spekulacji opartej na popycie, bez uwzględnienia, że fani piłki nożnej to nie zwykli klienci, którym obojętne jest, czy lecą z Ryanairem czy British Airways.
„Ci, którzy mogą, zniosą to, a ci, którzy nie mogą, zostaną zastąpieni przez turystów, którym nie zależy, czy Valencia wygrywa, czy przegrywa.”
Setki skarg na ceny biletów na koncerty Oasis
Rzecznik Football Supporters’ Association (FSA), reprezentującej kibiców w Anglii i Walii, dodał: „Nie lekceważcie potencjału najbardziej chciwych właścicieli w futbolu do importowania fatalnych pomysłów z innych branż w celu wykorzystywania lojalności kibiców. Kibice meczowi już mobilizują się przeciwko ostatniej fali podwyżek cen. Jakiekolwiek nieuczciwe podwyżki spotkają się z ogromnym oporem.”
Premier League a dynamiczne ceny
Premier League wymaga od klubów publikowania cen biletów na początku każdego sezonu, teoretycznie zapobiegając dynamicznemu cenowaniu. Około 70% biletów sprzedawanych przez kluby Premier League to bilety sezonowe, a nie sprzedawane na pojedyncze wydarzenia.
Wzrost cen biletów i protesty kibiców
Grupy kibiców z klubów takich jak Liverpool, Tottenham, West Ham czy Wolves protestowały przeciwko zmianom cen biletów przed sezonem 2024-25, według FSA. Dochody ze sprzedaży biletów są kluczowe dla finansowej stabilności 72 klubów w English Football League (EFL), a frekwencja we wszystkich rozgrywkach Championship, League One i League Two wyniosła łącznie 23 miliony w sezonie 2023-24.
Głos klubu Valencia
Valencia, której większościowym właścicielem jest udziałowiec Salford City, Peter Lim, tłumaczy: „Rozumiemy obawy, ale wierzymy, że chodzi bardziej o sprawiedliwość. Nie byłoby sprawiedliwe, aby ktoś, kto planował wcześniej i kupił bilet z wyprzedzeniem, płacił tyle samo co ktoś, kto czekał do ostatniej chwili.”
Protestanci z Libertad VCF nadal wyrażają niezadowolenie: „Co nie jest sprawiedliwe, to to, że kibic, który kocha swój klub, który po raz pierwszy poszedł na Mestalla jako dziecko zabrane przez ojca, który trwał przy klubie, gdy ten spadł do drugiej ligi, jest traktowany jako zwykły 'widz’”.
BBC Sport zwrócił się do Premier League, EFL i La Liga o komentarz.
Ten temat będzie nadal ewoluował, a my z pewnością będziemy śledzić rozwój wydarzeń i informować na bieżąco.