Declan Rice i Jack Grealish wygwizdani podczas meczu w Dublinie
**Strzelcy bramek dla Anglii, Declan Rice i Jack Grealish, zostali wygwizdani podczas sobotniego zwycięstwa w meczu Ligi Narodów w Dublinie przeciwko Republice Irlandii** – drużynie, którą obaj reprezentowali na poziomie międzynarodowym.
Rice, pochodzący z Londynu, zdobył trzy seniorskie występy dla Irlandii, natomiast Grealish z Birmingham grał dla tej drużyny do poziomu U21, zanim obaj zdecydowali się reprezentować Anglię. **Kibice Irlandii zrozumiale byli sfrustrowani utratą dwóch kluczowych zawodników.**
Ale co z graczami, których Anglia mogła zdobyć, ale nie udało się? BBC Sport przygląda się kilku interesującym przypadkom.
Kasper Schmeichel (Dania)
Kasper Schmeichel urodził się w Kopenhadze, ale **spędził dużo czasu w Anglii, gdy jego ojciec, Peter, grał w Premier League – głównie dla Manchesteru United**.
W 2007 roku Peter stwierdził: „_Anglia jest dla Anglików, Kasper urodził się Duńczykiem, cała jego rodzina jest duńska i nic nie może go uczynić Anglikiem_”.
**Kasper, 37-letni zawodnik Celticu, zdobył 106 występów dla Danii.**
Matty Cash (Polska)
Prawoobrońca Aston Villa, Matty Cash, urodził się w Slough i spędził całe życie w Anglii. **Nigdy nie zbliżył się do angielskiej kadry, a w wieku 24 lat uzyskał polskie obywatelstwo przez swoją matkę i dołączył do reprezentacji Polski.**
**Cash ma na swoim koncie 15 występów i ciągle liczy na więcej dla Polski.**
Wes Morgan (Jamajka)
**Teraz już emerytowany, Wes Morgan był późnym rozkwitem kariery, z najbardziej pamiętnym okresem podczas gry w Leicester City, gdzie zdobył mistrzostwo Premier League w wieku 32 lat.**
Morgan, którego dziadkowie pochodzili z Jamajki, był już regularnym członkiem ich kadry w czasie tego triumfu. **Zdobył ostatni z 30 występów kilka miesięcy po tym zwycięstwie w 2016 roku.**
Ethan Pinnock (Jamajka)
**Środkowy obrońca Brentford, Ethan Pinnock, 31-letni londyńczyk, reprezentuje Jamajkę, do której kwalifikował się dzięki ojcu**. Jego jedyne doświadczenie w grze dla Anglii miało miejsce, gdy grał dla drużyny C – zespołu złożonego z zawodników spoza ligi – przeciwko kadrze Estonii U23 w 2016 roku.
Antonee Robinson (Stany Zjednoczone)
Lewy obrońca Fulham, **Robinson, 27-letni zawodnik urodzony w Milton Keynes i wychowany w Liverpoolu, zdecydował się reprezentować Stany Zjednoczone**. Jego ojciec urodził się w Anglii, ale był obywatelem amerykańskim, dorastając w USA.
„_USA już wcześniej miało we mnie wiarę_” – powiedział Robinson, który zdobył 46 seniorskich występów dla Amerykanów. **Z Anglią walczącą o opcje na lewej obronie podczas Euro 2024, Robinson to gracz, który mógł im ujść.**
Scott McTominay (Szkocja)
Pomocnik **McTominay, który dołączył do Napoli w sierpniu z Manchester United, urodził się w Lancaster, ale ma szkockiego ojca – dlatego reprezentuje Szkocję**.
27-letni zawodnik powiedział, że zawsze chciał reprezentować Szkocję, ale nie grał w żadnej reprezentacji młodzieżowej. **Był zbliżany przez Garetha Southgate’a w 2018 roku, ale zdecydował się na Szkocję i ma na swoim koncie 53 występy**.
Simone Perrotta (Włochy)
**Zwycięzca Pucharu Świata z Włoch, Perrotta, urodził się w Ashton-under-Lyne, Manchester, ale jego rodzice przenieśli się z powrotem do Włoch, gdy był dzieckiem**. Grał w kilku zespołach Serie A, w tym Juventus i Roma, zanim zakończył karierę w 2013 roku.
Grał 48 razy dla Włoch, w tym podczas triumfu na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. **W pobliżu stadionu amatorskiego Curzon Ashtona znajduje się pomnik przedstawiający troje zdobywców Pucharu Świata z miasta – Anglików z 1966 roku, Geoffa Hursta i Jimmy’ego Armfielda – oraz Perrottę.**
Jamal Musiala (Niemcy)
**Prawdopodobnie najtrudniejszą stratą dla Anglii jest Jamal Musiala, ofensywny pomocnik Bayernu Monachium.** 21-letni zawodnik, uważany za jednego z najlepszych na świecie, reprezentował Anglię od poziomu U15 do U21.
**Jednak zawodnik urodzony w Stuttgarcie, który dorastał w Anglii, zdecydował się reprezentować kraj swojego urodzenia na poziomie seniorskim.** Jest stałym członkiem niemieckiej kadry, zdobywając 35 występów.
Jeremie Frimpong (Holandia)
**Zawodnik Bayeru Leverkusen, Frimpong, 23-letni skrzydłowy, urodził się w Holandii, ale ma ghańskie korzenie**. Jego rodzice przenieśli się do Anglii, gdy miał siedem lat, i spędził prawie dziesięć lat w akademii Manchester City, zanim przez dwa lata grał dla Celticu.
Potwierdził, że był uprawniony do gry dla Anglii, ale czuł się Holendrem, nie Anglikiem, **i zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Oranje w zeszłym roku.**
Gareth Bale (Walia)
„_Moja babcia pochodzi z Anglii, więc miałem wybór, ale jestem z Walii i jestem z tego dumny_” – powiedział Bale, który stał się jednym z najlepszych piłkarzy Brytanii i pięciokrotnym zwycięzcą Ligi Mistrzów z Realem Madryt.
**Bale stał się najbardziej utytułowanym i najbardziej skutecznym zawodnikiem Walii z 41 golami w 111 meczach**. Przedstawiał swój kraj w trzech z czterech głównych turniejów, do których się zakwalifikowali w historii. Były piłkarz Tottenhamu zakończył karierę po Mistrzostwach Świata w Katarze w 2022 roku.
Erling Haaland (Norwegia)
Napastnik Manchester City, **Haaland, 24-letni zawodnik urodzony w Leeds, mógł być uprawniony do gry dla Anglii, gdyby zdecydował się na to**.
I mogło być zupełnie inaczej, gdyby jego ojciec Alf-Inge, również zawodnik City, nie musiał zakończyć kariery w wieku 30 lat. Rodzina przeniosła się z powrotem do Norwegii, gdy Erling miał zaledwie trzy lata.
„_Nigdy nie wiesz, jak by to było, gdyby mój ojciec grał dłużej w Anglii, może byłbym Anglikiem, nie wiem_,” powiedział Haaland. **”Ale tak, jestem Norwegiem i jestem z tego dumny.”**
**Haaland zdobył 31 goli w 34 meczach dla Norwegii.**
**Wyróżnienia**: Manuel Almunia, Wilfried Zaha, Evan Ferguson, Armando Broja, Folarin Balogun, Yunus Musah, Victor Moses, Giovani Reyna, Ashley Williams.