Biletowa gorączka: Dynamiczne ceny w europejskiej piłce nożnej

Biletowa gorączka: Dynamiczne ceny w europejskiej piłce nożnej

Po długich godzinach spędzonych w kolejce internetowej, niektórzy fani Oasis zostali zaskoczeni znacznym wzrostem cen biletów na trasę koncertową zespołu. Ta kontrowersyjna praktyka wkracza teraz do elitarnych lig piłkarskich w Europie, co budzi ogromne emocje wśród kibiców.

Valencia wprowadza dynamiczne ceny biletów

W tym tygodniu hiszpański klub Valencia ogłosił, że zamierza wprowadzić system **’dynamicznego ustalania cen’** na mecze domowe. **„Idąc za globalnym trendem na pokazach, wydarzeniach sportowych i rozrywkowych, Valencia dołączy do tej praktyki, mając wsparcie i technologię La Liga”** – poinformował klub. Bilety będą sprzedawane w cenach bazowych, które mogą wzrastać wraz z upływem czasu. Kupując bilety wcześniej, kibice mogą zagwarantować sobie najniższą cenę.

Opozycja kibiców wobec dynamicznych cen biletów

Rzecznik grupy kibiców Valencii, Libertad VCF, skomentował dla BBC Sport: **„Jesteśmy radykalnie przeciwni temu rozwiązaniu. To strategia czystej spekulacji, bez uwzględnienia faktu, że kibice piłkarscy nie są zwykłymi klientami.”** Kibice, którzy nie będą mogli pozwolić sobie na nowe ceny, zostaną zastąpieni przez **„turystów, którym nie zależy na wyniku meczu”** – dodano.

Szerokie protesty w Anglii

Rzecznik Football Supporters’ Association (FSA), reprezentującej kibiców w Anglii i Walii, zauważył, że po kontrowersjach związanych z biletami na koncert Oasis, **„nie należy lekceważyć zdolności najbardziej chciwych właścicieli klubów do przenoszenia złych pomysłów z innych branż w celu wykorzystania lojalności kibiców.”**

Fanów denerwują ciągłe podwyżki cen i ograniczenia. W ostatnim czasie grupy kibiców Liverpoolu, Tottenhamu, West Hamu i Wolves protestowały przeciwko zmianom w cenach i procedurach sprzedaży biletów. Według FSA, aż 19 z 20 klubów Premier League podniosło ceny biletów przed sezonem 2024-25.

Znaczenie przychodów z biletów dla EFL

Dochody ze sprzedaży biletów są kluczowe dla finansowej stabilności 72 klubów English Football League (EFL). W sezonie 2023-24 na mecze Championship, League One i League Two przyciągnięto łącznie 23 miliony widzów. Dynamiczne ustalanie cen nie było jednak omawiane w żadnym z regularnych forów EFL z klubami.

Balans sprawiedliwości i przyszłości

Valencia, której większościowym właścicielem jest były udziałowiec Salford City, Peter Lim, stara się odpowiedzieć na obawy kibiców: **„Rozumiemy obawy, ale uważamy, że chodzi bardziej o sprawiedliwość.”** Klub podkreśla, że osoby planujące zakupy z wyprzedzeniem powinny mieć możliwość płacenia mniej niż ci, którzy czekają do ostatniej chwili.

Zdaniem Libertad VCF: **„To, co nie jest fair, to fakt, że kibic, który kocha swój klub, jest traktowany jak zwykły 'widz’. Kibice nie są tylko klientami – są najważniejszym elementem klubu.”**

BBC Sport zwróciło się o komentarz do Premier League, EFL i La Liga.

**Cytat:** _„Kluby bez kibiców są niczym”_ – stwierdza Libertad VCF, podkreślając, jak ważną rolę kibice odgrywają w historii i tożsamości każdego klubu piłkarskiego.

Napisz komentarz