SMOLEŃ: „Reprezentowanie Romy to ogromny zaszczyt

Pasjadosportu.pl » SMOLEŃ: „Reprezentowanie Romy to ogromny zaszczyt

smalling-e-jean-paul-touadi

RAI GULP – Dziś ukazał się pierwszy odcinek programu „Offside Racism”która zajmuje się młodzieżową piłką nożną i jej wartościami, w tym odrzuceniem rasizmu. Bohaterem dzisiejszej opowieści jestJean Paul Touadi, środkowy obrońca Roma Under 18. Na zakończenie swoich słów otrzymał koszulkę z napisem ’Keep Racism Out’ i została dostarczona przez Chrisa Smalling. To są wypowiedzi angielskiego piłkarza: „Reprezentowanie Romy to ogromny zaszczyt, to światowej sławy klub z pasjonatami. Niestety rasizm istnieje także poza sportem, a kampanie takie jak ta pomagają i zwracają uwagę. Ludzie sportu muszą dawać przykład, by uczyć dzieci, jak traktować ludzi, mam nadzieję, że będzie to miało duży wpływ”.

Oto natomiast wypowiedzi młodego człowiekaTouadi.

Czym dla Ciebie jest gra w piłkę nożną?
„Gra w piłkę nożną daje mi poczucie wolności i beztroski, kiedy grasz zapominasz o wszystkim i koncentrujesz się na boisku”.

Kiedy zaczęła się Twoja pasja do piłki nożnej?
„Moja pasja do piłki nożnej zaczęła się, gdy byłem w szkole podstawowej. Od tego momentu zapisałem się do szkółki piłkarskiej, gdzie grałem przez rok. W końcu zadzwoniono do mnie na przesłuchanie do Romy, zostałem przyjęty i jestem tu od 10 lat”.

Jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie z piłką nożną?
„Moje pierwsze wspomnienie z piłką to pobyt z siostrami nad morzem. Dla mnie jest to bardzo szczęśliwe wspomnienie.

Jaką rolę odgrywasz?
„Jestem środkowym obrońcą, często zdarza się, że nasza praca jest niedoceniana z zewnątrz, wykonujemy brudną robotę. Osłony trafiają do tych, którzy zdobywają bramki, nasza praca jest jednak fundamentalna dla zespołu.”

Jakie są twoje główne cechy?
„Moją główną cechą jest siła mentalna, dla nas obrońców to podstawa. Musimy być dobrzy w pracy nad tym w tygodniu, a następnie przenieść to na mecz przez 90 minut.”

Co to znaczy być częścią grupy?
„Dla mnie grupa jest również fundamentalna dla wygrywania na boisku, nie ma czegoś takiego jak zwycięski zespół, który nie jest zjednoczony. Trzeba sobie pomagać, idąc zawsze w tym samym kierunku”.

Na kolegów z drużyny.
„Moi koledzy z drużyny są nie tylko przyjaciółmi, ale także osobami, którym mogę zwierzyć się ze swoich zmartwień, są punktami odniesienia zarówno na boisku, jak i poza nim. Ethan (Bouah, red.) jest zdecydowanie jednym z chłopaków, którzy pomogli mi najbardziej, dzielimy nasze pochodzenie, on jest z Wybrzeża Kości Słoniowej, a ja z Kongo. Zawsze sobie pomagaliśmy, zawsze ma dobre słowo w trudnych chwilach i mam z nim bliskie relacje”.

W autokarze.
„Nasz trener jest wymagający, znamy się od trzech lat. On mi ufa, jestem wicekapitanem i to jest wielka odpowiedzialność, ale i duma. Dał mi pewność siebie i sprawił, że się poprawiłem, zawsze będę mu wdzięczny”.

Co oznacza dla ciebie noszenie opaski kapitana?
„Dla mnie noszenie opaski ma znaczenie dla ludzi z zewnątrz, wewnątrz drużyny każdy musi czuć się jak kapitan i dawać właściwy przykład kolegom z drużyny. Wszyscy idziemy w tym samym kierunku, wspólny cel można osiągnąć tylko wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni”.

O rodzinie.
’W domu ze mną mieszka moja siostra, która jest starsza i chodzi na uniwersytet, mój młodszy brat 11 lat i mój ojciec, który urodził się w Kongo, ale jest we Włoszech od 30 lat. Mam też drugą siostrę, która studiuje w Paryżu. Moja babcia nadal jest w Kongo, mieszka tam. Ostatni raz widziałem ją jak miałem 9 lat, przyjechała tu na moją komunię, nie rozmawiamy często, ale ojciec zawsze przekazuje mi wiadomości o niej”.

O życiu poza obozem.
„W tym roku będąc w Under 18s trenujemy rano. Teraz uczęszczam do szkoły wewnętrznej w Trigorii. Moim projektem jest kontynuowanie nauki i pójście na studia. Wymaga to organizacji, cierpliwości i pokory. To zobowiązanie, które podjąłem i chcę je realizować.

Kim są twoi najlepsi przyjaciele?
„Moimi najlepszymi przyjaciółmi w zespole są Ethan (Bouah, red.), Fabrizio (Marazzotti, red.) i Matteo (Chichella, red.), gram z nimi od dziewięciu lat. Więź wytworzyła się także poza boiskiem”.

Jakie wartości niesie dla Ciebie piłka nożna?
„Wartości tego sportu to szacunek do przeciwnika, do drużyny i umiejętność życia w grupie. Oczywiście jest też inkluzywność. Każdy może uprawiać ten sport, niezależnie od pochodzenia”.

O rasizmie w piłce nożnej.
„Moim zdaniem związek między rasizmem a futbolem to ignorancja. Wśród tych ludzi jest wiele zawiści, którzy widzą młodych piłkarzy jako bogatych i popularnych. Mają pretensje, bo im się nie udało”.

Co byś zrobił, żeby ograniczyć rasizm na stadionach?
„Zdecydowanie zmieniłbym zasady dla osób, które wykonują rasistowskie przyśpiewki lub dyskryminują jakąś grupę ludzi. Potrzebujemy bardziej drastycznych przepisów, bo ci ludzie nie powinni już wchodzić na stadiony.”

Jakie jest twoje marzenie?
„Moim marzeniem jest grać w Serie A w koszulce Romy, nosząc opaskę kapitana. Wspieram Giallorossich od dziecka, możliwość reprezentowania ich na wysokim poziomie byłaby dla mnie marzeniem”.

Kim są twoi idole?
„Moim idolem jest zdecydowanie Totti, który jest symbolem dla wszystkich kibiców. Również Smalling, który gra na tej samej pozycji co ja, widzę go jako podobnego do mnie, to poważny, skupiony i skromny facet. Mam nadzieję, że stanę się taki jak on, zarówno na boisku, jak i poza nim”.